Żurawina to wieloletnia roślina należąca do rodziny wrzosowatych, a jej owoce mają wiele właściwości odżywczych, które zapobiegają m. in. rozwojowi bakterii.

Można żurawinę błotną jeść w postaci świeżej lub w róznego rodzaju przetworach i w formie suszu.

Dlaczego warto? Przeczytaj poniżej.

Tylko 5% uprawianych owoców jest sprzedawanych jako świeża żurawina.

W Polsce występuje żurawina błotna, a większość jej szaty roślinnej znajduje się na północy kraju, ale można ją również znaleźć na południu Polski.

Żurawina występuje na  terenach podmokłych o glebach kwaśnych tj. torfowiskach wypiętrzonych i przejściowych oraz w borach bagiennych. Jest jednak również łatwa w uprawie (odmiana hodowlana) i wymaga wilgotnej, silnie kwaśnej gleby torfowej. Zwykle uprawia się żurawinę wielkoowocową.

Żurawinę zbieramy na przetwory po pierwszych przymrozkach, dzięki czemu tracą one cierpkość i kwasowość, ale nabierają słodyczy, a jeśli interesują nas przede wszystkim właściwości mocznicowe, najlepiej zbierać je w pełni dojrzałe przed przymrozkami.

Korzystne właściwości owoców żurawiny dla układu moczowego są znane od wieków, ale dopiero w XX wieku rozpoczęto badania nad tym, co faktycznie sprawia, że żurawina jest zdowa dla naszego organizmu.

Żurawina zawiera wiele cennych składników, ale najbardziej godne uwagi są proantocyjanidyny i kwasy fenolowe.

Pierwsza grupa związków – procyjanidyny typu A mają wyższą zdolność adhezji, co przekłada się z polskiego na nasze I oznacza, że ​​ogranicza się proces „przyczepiania się” bakterii do błon śluzowych człowieka, zapobiegając ich rozwojowi w moczu i kolonizacji w pęcherzu.

Dodatkowo kwasy fenolowe, takie jak kwas galusowy i kwas kawowy, spowalniają metabolizm bakterii poprzez zakwaszanie moczu.

Żurawinę stosowano w leczeniu wrzodów żołądka, infekcji dróg moczowych, a nawet chorób wątroby.

Suszona żurawina może być również częścią codziennej diety.

Najpopularniejszym wskazaniem do stosowania suszonej  żurawiny lub jakiejkolwiek innej żurawiny są zaburzenia chorobowe dróg moczowych.

Owoce żurawiny dezynfekują pęcherz moczowy, neutralizują stany zapalne dróg moczowych, zapobiegają chorobie wrzodowej, działają przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, zapobiegają i leczą choroby przyzębia, takie jak próchnica, są przeciwgorączkowe, witaminowe, detoksykacyjne, obniżające ciśnienie krwi, przeciwzakrzepowe, przeciwanemiczne, odchudzające, oczyszczające organizm.

Owoce żurawiny w takiej postaci może zastąpić jedną z zalecanych dziennych porcji owoców i warzyw.

Jak jeść suszoną żurawinę?

  • Słodycze – suszoną żurawinę można spożywać samodzielnie, ale można ją również dodać do jogurtu, deserów, owsianki czy płatków zbożowych;
  • Sałatki – Suszona żurawina może być używana jako składnik sałatek, nie tylko owocowych. Sałatki można również podawać z sosem żurawinowym;
  • Dania mięsne – Może być dodany do rolek z piersi kurczaka lub nadziewany kaczką lub nadziewany pieczoną polędwicą wieprzową;
  • Do zapiekania – żurawina znajdzie zastosowanie w różnego rodzaju wypiekach. Możemy upiec chleb lub upiec ciasta z dodatkami. Jeśli ktoś lubi pieczone ciasteczka owsiane, tym razem dodaj suszoną żurawinę; Suszony Sos Żurawinowy – Z żurawiny można zrobić piękny sos do dań mięsnych.
  • Świeży sok żurawinowy Skandynawowie i Amerykanie używają go jako panaceum na wszelkie dolegliwości pęcherza moczowego i dróg moczowych, więc jeśli mamy pęcherz lub przeziębienie, pierwszą rzeczą, którą powinniśmy się zająć, jest żurawina.
  • W ciepłych napojach – dodaj suszoną żurawiną (kilka owoców) do czarnej herbaty. Otrzymasz podobny efekt smakowy, jak po zastosowaniu cytryny.

Nasza firma poleca obecnie dwie formy tego owocu:

– świeża 500 gram

Gwarantujemy świeżość żurawiny do 24 godzin od momentu złożenia zamówienia przez naszą firmę i przyjęcia przesyłki przez przewoźnika. Żurawina jest pakowana bezpośrednio z chłodni do zakrytych plastikowych pojemników, a następnie pakowana próżniowo. Taki sposób pakowania zapewnia klientom świeży produkt najwyższej jakości!

– suszona 100 i 50 gram

Suszymy leśną żurawinę tradycyjną metodą przy zastosowaniu ciepłego powietrza. Owoc żurawiny jest wielokrotnie poddawany suszeniu w temperaturze do 60 stopni Celsjusza.

Żurawina pozyskujemy  tylko i wyłącznie z terenu Puszczy Noteckiej!

Odwiedź nasz sklep: https://sklep.ekosusz.pl/